Дебатни клуб

11072357_10155388526235160_1863609534_nПројекат MICC WeB (Model International Criminal Court Western Balkans) настао је из идеје да се премосте разлике и разбију стереотипи међу земљама Босне и Херцеговине, Хрватске и Србије, те да се, на овај начин, омогући интеграција и будућа сарадња младих. Пројекат Међународног кривичног суда – MICC, намењен је ученицима средњих школа и створен је како би се, кроз групни рад, научиле основе људских права и показали услови у којума су она кршена, и како би се развило критичко мишљење ученика.11051240_10155388223290160_829163028_n

MICC Wеб финансирају организације Отворена Комуникација из Србије, Хермес из Хрватске и Хуманитy ин Ацтион из Босне и Херцеговине.
Обрађују се различите актуелне теме и историјски догађаји, с циљем да се прошири свест о многобројним проблемима, и да би се, разговором, ови проблем решили. На крају оваквог пројекта, организује се и симулација суђења неког од случајева MICC-а заратне злочине, како на простору бивше Југославије, тако и у осталим деловима света.
Једна од симулација одржана је у Новом Саду, маја прошле, 2014. године. Сусрет ученика школа Федерације БиХ, Србије и Хрватске поновио се и ове године.
11056666_10155388209960160_414688110_nПротеклог викенда (06.03 – 08.03) одржна је радионица о људским правима и искоришћена је прилика да се претходна познаства учврсте. Средства за овај сусрет доделила је Република Хрватска, уз несебично залагање професорке Сузане Ђебро из Ораховице, а љубазношћу колеге Мирка Љубежа пројекат је реализован у Јајцу у Федерацији БиХ. Пут је финансирао Град Јагодина. Ученици Гимназије ,,Светозар Марковић’’, из Јагодине, предвођени професорком Милицом Ми11051604_10155388201565160_1999812435_nловановић,још једном су учествовали у дебатама које носи овакав пројекат. Као бренд града представли смо Винарију Цилић и Јухор, а као институцију културе– Музеј наивне и маргиналне уметности.
Одржали смо неколико радионица на тему људских права и слобода, а ученици су се изузетно снашли у избору аргумената и њиховом доказивању.
Кроз пријатну атмосферу и бурне дискусије, показало се да је најтеже дефинисати где престаје право једног, а почиње право другог. Групе су нужно биле мултиетничке и мултиконфесионалне, како би се сарадња повећала, а размишљења уважила. Групе су лако градиле случајеве и врло бурно браниле своје ставове, показујући да је стереотипе који дефинишу данашње социополитичке карактеристике балканских земаља и те како могуће премостити.
Оваква интеркултурална размена само доказује да имамо много тога заједничког, али и да не морамо бити истида бисмо се међусобно уважавали. Треба пратити пример ових младих људи, и ићи њиховим путем толеранције, националног и верског уважавања, и можда ће овакви сусрети постати све чешћи и забавнији. Можда ћемо нешто научити, можда се забавити, а можда и претворити познанства у дуготрајна, вредна пријатељства на којима ће, уместо историјских проблема, почивати добросуседски односи ових земаља.

Марија Кушић,

матуранткиња Гимназије „Светозар Марковић“