Одлазак на 11. Фестивал шпанског филма „Шпански метар“ (16 – 30. мај 2018.)

Ученици филолошког одељења другог разреда наше школе, у пратњи професорке шпанског језика Тање Тодосијевић,  кренули су на једнодневни излет у Београд из више разлога. Наиме, претходни месец је био у знаку шпанског језика пре свега због филмског фестивала (11-ти по реду) под називом “Шпански метар“. Омиљени филмски фестивал љубитеља хиспанске културе ове године донео је  чак три филмска програма у три различите дворане и омогућио двонедељно дружење и гледање изванредних филмова на шпанском језику. Наши ђаци, заједно са својом професорком, су имали ту част да добију бесплатне карте за пројекције чак три, по много чему, необична и занимљива филма последњег дана фестивала и да присуствују свечаном затварању “Шпанског метра“ у дворани Културног центра у Београду. У склопу последњег програма овог фестивала под називом „Савремени филм“ одгледали су перуански мјузикл и комедију Locos de amor (Луди од љубави) у режији Франк Перес-Гарланда (Frank Peres-Garlanda), као и награђивану венецуеланску ратну драму Обесправљени (El Amparo) у режији Робера Калсадиље (Robera Kalsadilje), снимљену према истинитом догађају. Између ове две филмске пројекције имали су прилику да присуствују и пројекцији краткометражног филма El Bailarín (Плесач), редитељског првенца познатог шпанског глумца и музичара Фран Перее (Fran Peree) који је улогом Маркоса у серији “Серанови“ (Los Serrano, 2003-2008) стекао велику популарност широм Европе. Кроз актуелне филмске приче широм Шпаније и Латинске Америке, овогодишњи “Савремени филм“ приказао је пресек проблема који потресају хиспанске заједнице широм света, али и ситуација које, чак и када је најтеже, имају ту моћ да нам развуку осмех преко лица. У завршници пројекција публику је поздравила и почасна гошћа амбасадорка Боливијске Републике Венецуеле. Ђаци су по први пут могли уживо да чују матерње говорнике шпанског језика са подручја Хиспанске Америке и на овај начин уживају,  као и да сазнају нове историјске али и савремене, културне моменте хиспанског света, што ће им свакако пуно значити у даљем раду и учењу шпанског језика. Свој боравак у главном граду употпунили су и посетом Филолошком Факултету и Институту Сервантес  у Београду . На факултету су се информисали о могућим смеровима и начину полагања пријемног испита и уписа и поразговарали са актуелним студентима одређених смерова. Особље Института Сервантес и тим људи који раде у администрацији али и у настави су веома лепо дочекали наше ђаке и детаљно их упознали са радом и постојањем ове установе. На самом почетку ученици и професор посетили су Галерију где су имали прилике да упознају шпанског уметника Luisa Camachoa кроз актуелну изложбу несвакидашњих фотографија Мадрида под називом “Gran Vía“ (Одјеци града). Изложба је постављена 3. априла и трајаће до 20.јуна ове године.Након “шетње“ најлепшом авенијом Мадрида ђаци су се детаљно упознали са радом библиотеке Института Сервантес и имали прилике да погледају којом све литературом као и видео записима и филмовима на шпанском језику располаже библиотека José Hierro. Ђаке је поздравио и шеф наставе Института César L. Díez Plaza након чега су они активно учествовали у разговорима са њим и његовим колегама на шпанском  језику и тако показали одлично знање и вешто сналажење у комуникацији са матерњим говорницима што је између осталог и била намера њиховог доласка. Зањимао их је и процес припреме и полагања DELE испита, званичних испита владања шпанским језиком које издаје сам Институт у име Министарства просвете, културе и спорта Шпаније о чему су били детаљно информисани .

“Ово је заиста био дан за памћење“.

’’Желимо да овде сачувамо бар једну успомену на наше данашње дружење са професорима, директором и осталим особљем које је учинило овај дан незаборавним, било нам је баш лепо“.

“Тек сада схватамо колико нам значи прилика да у школи похађамо часове шпанског језика  и срећни смо због чињенице да досадашње учење није било узалуд, шта више, чека нас још пуно узбудљивих сазнања, познанстава, конкурса, радионица, посета и сличних прилика где ћемо моћи да покажемо колико знамо и да напредујемо и усавршимо наше знање шпанског језика“.

’’Нисмо очекивали да ћемо овако добро разумети Шпанце и да ће пројекције садржати генијалне филмове и имати оваква изненађења за публику. Причали смо о фестивалу и коменатрисали изванредну глуму и ликове поменутих филмова и полако утабали пут за следећи “Шпански метар“.“

Видимо се следеће године. Једва чекамо.

nbsp;