Обраћање школског психолога ученицима поводом новонастале ситуације

Драги ученици,

нашли сте се у овој несвакидашној и неприродној ситуацији када сте приморани да останете код куће у време када је нормално да највише што желите је да излазите и дружите се са вршњацима. Оно што је битно да разумете је прави разлог због кога је изолација једино и најбоље решење за све нас. Информишите се и будите у току са ситуацијом, али будите опрезни са вестима на друштвеним мрежама јер постоји и много нетачних и непроверених информација које могу негативно да утичу на вас, зато слушајте само препоруке стручних лица: лекара и епидемиолога. Разговарајте са укућанима о свему што вас брине. Од вас се очекује да се понашате као одговорни и савесни људи. Водите рачуна како о свом физичком тако и о менталном здрављу. Добили сте прилику да самостално креирате све своје време, будите паметни и искористите ову ситуацију на најбољи могући начин. Психолошки аспекти личности у овим данима су осећај страха, немоћи, досаде, апатије као и осећај панике услед сталне изложености информацијама о вирусу и прогнозама о смртности. Желим да знате да су оваква осећања природна и нормална обзиром на околности које су вас задесиле. Оно што је битно је да сте у могућности да овим емоцијама управљате и контролишете их. Дозволите да се понекад осетите уплашено али пробајте да вас тај страх не преплави и не онеспособи да извршавате друге свакодневне активности. Искористите ово време да завршите све што сте у последње време одлагали (средите ормар, помозите у кућним пословима, позовите пријатеља са којим се одавно нисте чули, одгледајте серије које вам стоје на чекању). Уколико са негативним емоцијама и мислима не можете да изађете на крај, позовите број телефона 0800/200201 где можете попричати са стручним лицима. Селектујте и ограничите изложеност информацијама о вирусу, не морате прочитати сваки чланак и одгледати сваки видео. Такође, будите реалистични, фокусирајте се и на неке мање негативне аспекте, нпр. млади људи ређе бивају заражени, симптоми су код највећег процента заражених слични обичном грипу, излечило се и доста старијих људи, чак је и бака од 104 године отпуштена из болнице, успешно излечена од Цовид-а 19.

Као што знате, школске обавезе су се мало успориле, али се нису зауставиле. Прелазите на другачији вид усвајања градива и знања који свуда у свету постоји већ неко време. Искористите могућност да садржајима које обрађујете нађете различите изворе и приступе. Интернет пружа неограничене могућности прикупљања информација, оно што је можда у учионици сувопарно и досадно сада може да постане видљиво, испричано на другачији начин, поткрепљено сликама, звуком и контекстом. Професори ће вас упутити на проверене и стручне сајтове како би информације биле веродостојне и научно засноване. Организујте своје време тако да вам преподневни део дана буде резервисан за школске обавезе, будите укључени у онлине платформе које сте договорили са професорима, добра ствар је што на тај начин сваку обавезу имате и електронски записану. У многоме ће ваш предстојећи рад личити на истраживачки, а добро је да сте поштеђени и јавног излагања.
За сва питања и додатну подршку обратите се професорима. Желим вам сву срећу!

Останите здраво и паметно!

Психолог Гимназије “Светозар Марковић”
Олга Тодоровић