Стипендија за курс за формацију професора у Саламанки

Захваљујући сарадњи Удружења професора шпанског језика Србије (АПЕС) са Институтом Сервантес и школи „Delibes“ из Саламанке, имала сам то задовољство да овог лета искористим стипендију која ми је додељена као награда ментору чији су ученици освојили  прво место на Четвртом националном такмичењу за најбољи краткометражни видео на шпанском језику снимљен мобилним телефоном под називом  „Сервантес приказује”.

Стипендија је обухватала курс за усавршавање професора у трајању од недељу дана, уз покривене трошкове смештаја и хране. Током ове недеље интензивних сесија „Граматика у учионици“, курса „Осмишљавање материјала и игара погодних за рад у групи“ и осталих  културних активности у самом граду, заиста сам научила пуно. Посебно о историји Саламанке у време Римљана, њиховом утицају на архитектуру, музику и књижевност. Поред тога имала сам прилике да посетим историјски део града и најзначајније споменике, цркве, музеје, библиотеке, тргове, паркове, вртове и Универзитет у Саламанки.

Књижевна рута кроз град је мене лично највише интересовала као и књижевни разговори. Заправо смо моје колеге са курса и ја у чувеном врту Калиста и Мелибеје, драматично приказали мини представу дела „Селестина”, где сам ја играла главну улогу Мелибеје. Одлазак у чувени бар „Padre Putas ” и типични шпански специјалитети у организацији директора школе били су посебно занимљиви. На курсу сам била у друштву 11 колега, од којих је већина била из Латиноамеричких земаља као што су Колумбија, Перу, Аргентина али и САД-а , Немачке и Француске, тако да је група била веома разнолика и активна. Што се смештаја тиче, био је фантастичан. Били смо смештени у резиденцији где су нам током боравка пружали сва три оброка. Такође могу да споменем да је школа „Delibes ” имала одличне просторије за рад и такође феноменалне професоре. Током поподнева, осим обиласка града, ако су желели, професори су имали прилике да учествују у програму ваннаставних активности које је школа нудила својим полазницима: пројекције филмова, конференције о различитим темама: прославе у Шпанији, историја , уметност, регије, гастрономија, затим организоване екскурзије у разне градове као што су: Авила, Сеговија, Толедо, Мадрид…

Пуно сам научила , успоставила добре контакте и имала прилике да се спријатељим са другим колегама. На крају бих још једном желела да кажем да је студијски боравак у Саламанки  у августу био предиван захваљујући Удружењу професора шпанског језика и Институту Сервантес у Београду.

ТањаТодосијевић

Професорка шпанског језика, Гимназија „Светозар Марковић“, Јагодина

Gracias a la colaboración de la Asociación de profesores de español en Serbia (APES) con Instituto Cervantes y al colegio “Delibes” en Salamanca, este verano he tenido el placer de disfutar de una beca que me fue entregada, como premio, a profesora de los estudiantes ganadores del primer premio de cortos del Cuarto Concurso Nacional de Cortos en español hechos con móvil „Cervantes Presenta …” . La beca consideraba un curso de formación de profesores de una semana de duración en colegio „Delibes” que incluyó el precio del curso y los gastos de manutención. Durante esta semana intensa de una sesión de “Gramática en el aula” y otra de “ La creación de materiales y juegos sugeridos para trabajar en grupos” y actividades culturales en la ciudad de Salamanca, aprendí realmente mucho. Especialmente la historia de Salamanca durante los romanos, la influencia de ellos en la arquitectura, la música y la literatura. Además, tuve la oportunidad de visitar el casco histórico de la ciudad y los principales monumentos, las iglesias, los museos, las bibliotecas, las plazas, los parques, los jardines, la Universidad de Salamanca, etc.. Fue de mi interés personal, Ruta literaria por la ciudad, las charlas de literatura también, de hecho en el Huerto de Calixto y Melibea, mis compañeros de clase y yo hicimos una representación dramática y pequeña de la obra “La Celestina” donde yo fui Melibea, la protagonista principal .  La visita al famoso bar “Mesón el Padre Putas” con la comida típica de España organizada por parte del director del colegio fue especialmente interesante. En este curso estuve acompañada de once personas, todas de las cuales eran de países hispánicos como Colombia, Perú, Argentina, además, Estados Unidos, Alemania, Francia entre otros, por lo tanto el grupo era muy diverso y activo . En cuanto al alojamiento, estuvo inigualable. Estuvimos en una residencia de monjas, donde nos proveían de las tres comidas diariamente durante la estadía. También puedo mencionar que el colegio “Delibes” tenía unas excelentes instalaciones así mismo contaba con unas excelentes maestras. Además de las visitas guiadas por la ciudad, también por la tarde, si lo deseaban, los profesores podían participar en el programa de actividades extraescolares que el colegio “Delibes” ofrecía a sus estudiantes: películas, conferencias sobre diversos temas: fiestas en España , historia, arte, regiones , gastronomía, etc. También ofrecían excursiones a diferentes ciudades: Ávila, Segovia, Toledo, Madrid. En general, aprendí bastante, hice buenos contactos y tuve la oportunidad de hacer amigos entre mis colegas. Finalmente, quisiera decir, que la estancia de estudios en  Salamanca en agosto fue realmente maravillosa, gracias a la Asociación de profesores de español en Serbia y Instituto Cervantes en Belgrado.

Tanja Todosijević

Profesora de la lengua española en Insituto de Bachillerato „Svetozar Markovic” en Jagodina