Гимназијалци на обележавању дана сећања на жртве у другом светском рату

По лепом пролећном дану, 22. априла 2024. године, ученици III-4 и наставници наше школе учествовали су у обележавању националног дана Сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава нацизма и фашизма.

Професори историје и верске наставе, Ана Станковић и Угљеша Урошевић, одвели су ово одељење у Стару Милошеву, цркву Светог архангела Михаила на парастос који се служи свим невино пострадалима у Другом светском рату. Свештенство јагодинских православних цркава је служило помен уз учешће градоначелника Јагодине Верољуба Стевановића, одборника Скупштине Града и верног народа. Уз пламен воштаница коју је свако држао, принете су молитве за логораше Јасеновца и других злогласних логора у Другом светском рату, међу којима је било највише Срба, Јевреја и Рома, за покој њихових душа и њихово спасење. Овај национални дан се управо и обележава у спомен на дан пробоја највећег и најстрашнијег стратишта људског рода на нашим просторима, логора Јасеновца, а жртве овог логора Српска православна Црква слави као Новомученике јасеновачке.

На крају парастоса, певање молитве Вјечнаја памјат означило је наду у Васкрсење и живот вечни који је основа хришћанске вере, а отац Милош Ћирић, бивши вероучитељ наше школе, одржао је пригодно слово и захвалио се свима на учешћу. Нарочито упечатљиво на овај

дан било је то што се у Старој Милошевој цркви однедавно чува честица моштију Светог Платона бањалучког који је такође био жртва усташког терора као епископ Српске православне Цркве у Независној држави Хрватској.

Вероучитељ Угљеша Урошевић