Oбележен 148. рођендан Гимназије „Светозар Марковић“

У суботу, 25.03.2017.године, одржана је свечаност поводом Дана школе, дана када је, пре 148. година, основана Гимназија „Светозар Марковић“ у Јагодини.

Академију је традиционално отворила химна Gaudeamus igitur, коју је извео хор Гимназије „Светозар Марковић“.

Потом је директор Гимназије, Мирослав Вељковић, поздравио госте, професоре и присутне ученике, речима:

Добро дошли на Академију, коју истина организујемо у необичном термину. Ово је 148. годишњица наше школе и полако се приближавамо великом јубилеју од 150 година од оснивања школе.

Пре 150 година школа је изникла у једно сасвим друго време, док се данас суочавамо са невероватним променама у друштву. Ту не мислим само на наше друштво, већ на свет  у целини. Појединцу није било лако да се снађе ни у оно време, али мислим да са изазовима које доноси садаашње, а највероватније и будуће време, нисам сигуран како ће модеран човек да пронађе своје место у друштву.

Данас, у првим деценијама 21. века, живимо у свету обележеном разним променама, напетостима, али и утицајима различитих појава на друштво и појединце у њему. Једна од таквих појава је глобализација. Глобализација је највећа економска и друштвена промена још од индустријске револуције. Она је историјски феномен, процес глобалног повезивања који се у ужем смислу одиграва од краја Другог светског рата па наовамо. Ставови према глобализацији су често дијаметрално супротни, јер зависе од оног аспекта који се уважава, односно оног који се занемарује…

После поздравне речи директора јагодинске Гимназије, присутнима се, у име гостију из школе са којом смо братимљени,  обратио директор Гимназије „Јован Јовановић Змај“ из Новог Сада, господин Радивоје Стојковић. Овом приликом су нашим гостима уручени пригодни поклони.

Након тога је изведена представа „Ecce homo“, у изведби ученика наше школе, а по мотивима приповетке „Вођа“ Радоја Домановића.

Сценски приказ: Милић Јовановић, Љиљана Ристић и Александра Петровић

Учесници: Зорана Јанковић, Радован Лазић, Ђорђе Вулић, Милена Станојевић, Урош Лазовић, Ивана Миливојевић, Александар Брадић, Сара Јевтић и Стефан Јефтић

Хор: Добривоје Рочкомановић

Сонг изводе: Његош Трајковић и Лазар Жикић

Сценографија и светло: Далибор Станковић

Техничка подршка: Алекса Мркшић и Љубиша Вукић

Специјални гост: Матија Ристић

Академија је завршена химном „Востани Сербије“.