Obraćanje školskog psihologa učenicima povodom novonastale situacije

Dragi učenici,

našli ste se u ovoj nesvakidašnoj i neprirodnoj situaciji kada ste primorani da ostanete kod kuće u vreme kada je normalno da najviše što želite je da izlazite i družite se sa vršnjacima. Ono što je bitno da razumete je pravi razlog zbog koga je izolacija jedino i najbolje rešenje za sve nas. Informišite se i budite u toku sa situacijom, ali budite oprezni sa vestima na društvenim mrežama jer postoji i mnogo netačnih i neproverenih informacija koje mogu negativno da utiču na vas, zato slušajte samo preporuke stručnih lica: lekara i epidemiologa. Razgovarajte sa ukućanima o svemu što vas brine. Od vas se očekuje da se ponašate kao odgovorni i savesni ljudi. Vodite računa kako o svom fizičkom tako i o mentalnom zdravlju. Dobili ste priliku da samostalno kreirate sve svoje vreme, budite pametni i iskoristite ovu situaciju na najbolji mogući način. Psihološki aspekti ličnosti u ovim danima su osećaj straha, nemoći, dosade, apatije kao i osećaj panike usled stalne izloženosti informacijama o virusu i prognozama o smrtnosti. Želim da znate da su ovakva osećanja prirodna i normalna obzirom na okolnosti koje su vas zadesile. Ono što je bitno je da ste u mogućnosti da ovim emocijama upravljate i kontrolišete ih. Dozvolite da se ponekad osetite uplašeno ali probajte da vas taj strah ne preplavi i ne onesposobi da izvršavate druge svakodnevne aktivnosti. Iskoristite ovo vreme da završite sve što ste u poslednje vreme odlagali (sredite ormar, pomozite u kućnim poslovima, pozovite prijatelja sa kojim se odavno niste čuli, odgledajte serije koje vam stoje na čekanju). Ukoliko sa negativnim emocijama i mislima ne možete da izađete na kraj, pozovite broj telefona 0800/200201 gde možete popričati sa stručnim licima. Selektujte i ograničite izloženost informacijama o virusu, ne morate pročitati svaki članak i odgledati svaki video. Takođe, budite realistični, fokusirajte se i na neke manje negativne aspekte, npr. mladi ljudi ređe bivaju zaraženi, simptomi su kod najvećeg procenta zaraženih slični običnom gripu, izlečilo se i dosta starijih ljudi, čak je i baka od 104 godine otpuštena iz bolnice, uspešno izlečena od Covid-a 19.

Kao što znate, školske obaveze su se malo usporile, ali se nisu zaustavile. Prelazite na drugačiji vid usvajanja gradiva i znanja koji svuda u svetu postoji već neko vreme. Iskoristite mogućnost da sadržajima koje obrađujete nađete različite izvore i pristupe. Internet pruža neograničene mogućnosti prikupljanja informacija, ono što je možda u učionici suvoparno i dosadno sada može da postane vidljivo, ispričano na drugačiji način, potkrepljeno slikama, zvukom i kontekstom. Profesori će vas uputiti na proverene i stručne sajtove kako bi informacije bile verodostojne i naučno zasnovane. Organizujte svoje vreme tako da vam prepodnevni deo dana bude rezervisan za školske obaveze, budite uključeni u online platforme koje ste dogovorili sa profesorima, dobra stvar je što na taj način svaku obavezu imate i elektronski zapisanu. U mnogome će vaš predstojeći rad ličiti na istraživački, a dobro je da ste pošteđeni i javnog izlaganja.
Za sva pitanja i dodatnu podršku obratite se profesorima. Želim vam svu sreću!

Ostanite zdravo i pametno!

Psiholog Gimnazije “Svetozar Marković”
Olga Todorović