Odlazak na 11. Festival španskog filma „Španski metar“ (16 – 30. maj 2018.)

Učenici filološkog odeljenja drugog razreda naše škole, u pratnji profesorke španskog jezika Tanje Todosijević,  krenuli su na jednodnevni izlet u Beograd iz više razloga. Naime, prethodni mesec je bio u znaku španskog jezika pre svega zbog filmskog festivala (11-ti po redu) pod nazivom “Španski metar“. Omiljeni filmski festival ljubitelja hispanske kulture ove godine doneo je  čak tri filmska programa u tri različite dvorane i omogućio dvonedeljno druženje i gledanje izvanrednih filmova na španskom jeziku. Naši đaci, zajedno sa svojom profesorkom, su imali tu čast da dobiju besplatne karte za projekcije čak tri, po mnogo čemu, neobična i zanimljiva filma poslednjeg dana festivala i da prisustvuju svečanom zatvaranju “Španskog metra“ u dvorani Kulturnog centra u Beogradu. U sklopu poslednjeg programa ovog festivala pod nazivom „Savremeni film“ odgledali su peruanski mjuzikl i komediju Locos de amor (Ludi od ljubavi) u režiji Frank Peres-Garlanda (Frank Peres-Garlanda), kao i nagrađivanu venecuelansku ratnu dramu Obespravljeni (El Amparo) u režiji Robera Kalsadilje (Robera Kalsadilje), snimljenu prema istinitom događaju. Između ove dve filmske projekcije imali su priliku da prisustvuju i projekciji kratkometražnog filma El Bailarín (Plesač), rediteljskog prvenca poznatog španskog glumca i muzičara Fran Peree (Fran Peree) koji je ulogom Markosa u seriji “Seranovi“ (Los Serrano, 2003-2008) stekao veliku popularnost širom Evrope. Kroz aktuelne filmske priče širom Španije i Latinske Amerike, ovogodišnji “Savremeni film“ prikazao je presek problema koji potresaju hispanske zajednice širom sveta, ali i situacija koje, čak i kada je najteže, imaju tu moć da nam razvuku osmeh preko lica. U završnici projekcija publiku je pozdravila i počasna gošća ambasadorka Bolivijske Republike Venecuele. Đaci su po prvi put mogli uživo da čuju maternje govornike španskog jezika sa područja Hispanske Amerike i na ovaj način uživaju,  kao i da saznaju nove istorijske ali i savremene, kulturne momente hispanskog sveta, što će im svakako puno značiti u daljem radu i učenju španskog jezika. Svoj boravak u glavnom gradu upotpunili su i posetom Filološkom Fakultetu i Institutu Servantes  u Beogradu . Na fakultetu su se informisali o mogućim smerovima i načinu polaganja prijemnog ispita i upisa i porazgovarali sa aktuelnim studentima određenih smerova. Osoblje Instituta Servantes i tim ljudi koji rade u administraciji ali i u nastavi su veoma lepo dočekali naše đake i detaljno ih upoznali sa radom i postojanjem ove ustanove. Na samom početku učenici i profesor posetili su Galeriju gde su imali prilike da upoznaju španskog umetnika Luisa Camachoa kroz aktuelnu izložbu nesvakidašnjih fotografija Madrida pod nazivom “Gran Vía“ (Odjeci grada). Izložba je postavljena 3. aprila i trajaće do 20.juna ove godine.Nakon “šetnje“ najlepšom avenijom Madrida đaci su se detaljno upoznali sa radom biblioteke Instituta Servantes i imali prilike da pogledaju kojom sve literaturom kao i video zapisima i filmovima na španskom jeziku raspolaže biblioteka José Hierro. Đake je pozdravio i šef nastave Instituta César L. Díez Plaza nakon čega su oni aktivno učestvovali u razgovorima sa njim i njegovim kolegama na španskom  jeziku i tako pokazali odlično znanje i vešto snalaženje u komunikaciji sa maternjim govornicima što je između ostalog i bila namera njihovog dolaska. Zanjimao ih je i proces pripreme i polaganja DELE ispita, zvaničnih ispita vladanja španskim jezikom koje izdaje sam Institut u ime Ministarstva prosvete, kulture i sporta Španije o čemu su bili detaljno informisani .

“Ovo je zaista bio dan za pamćenje“.

’’Želimo da ovde sačuvamo bar jednu uspomenu na naše današnje druženje sa profesorima, direktorom i ostalim osobljem koje je učinilo ovaj dan nezaboravnim, bilo nam je baš lepo“.

“Tek sada shvatamo koliko nam znači prilika da u školi pohađamo časove španskog jezika  i srećni smo zbog činjenice da dosadašnje učenje nije bilo uzalud, šta više, čeka nas još puno uzbudljivih saznanja, poznanstava, konkursa, radionica, poseta i sličnih prilika gde ćemo moći da pokažemo koliko znamo i da napredujemo i usavršimo naše znanje španskog jezika“.

’’Nismo očekivali da ćemo ovako dobro razumeti Špance i da će projekcije sadržati genijalne filmove i imati ovakva iznenađenja za publiku. Pričali smo o festivalu i komenatrisali izvanrednu glumu i likove pomenutih filmova i polako utabali put za sledeći “Španski metar“.“

Vidimo se sledeće godine. Jedva čekamo.

nbsp;